Zimowanie baterii elektrycznej deski surfingowej

Zimowanie baterii elektrycznej deski surfingowej

W jaki sposób przygotować baterię do zimowania?

Zimowanie baterii elektrycznej deski jest kluczowym etapem korzystania z deski jet board lub efoil. Ogniwa zastosowane w bateriach elektrycznych desek, niezależnie od zastosowanej chemii, nie lubią, kiedy przechowuje się je maksymalnie rozładowane lub maksymalnie naładowane.

Optymalnym zakresem pracy baterii który pozwoli cieszyć się żywotnością baterii w elektrycznej desce surfingowej to przedział 25% – 80%. Oczywiście tracimy na czasie pływania i zasięgu jet board lub efoil, ale możliwe jest osiągnięcie nawet 2000 cykli baterii (normalnie 500).  Dlatego kiedy nie jest to konieczne warto wykorzystywać ten zielony zakres dla baterii.

 

Baterie w poszczególnych modelach.

Niektórzy producenci zabezpieczyli swoich użytkowników przez uszkodzeniem baterii podczas zimowania. W przypadku Waydoo Flyer One mamy możliwość uruchomić automatyczne rozładowanie baterii do 70% i do 30%, w zależności co ustawimy. Oprócz tego jest jeszcze możliwość przełączenia, podczas ładowania baterii efoil, na tryb bezpiecznego ładowania do 80% (ustawienia i opis ich uruchomienia są dostępne w instrukcji).

W przypadku innych producentów, trzeba wykazać się większą czujnością i w trakcie sezonu zimowego sami musimy kontrolować stan baterii. Czyli podczas ostatniego pływania w sezonie najlepiej wypływać baterię, a następnie podłączyć ją do ładowania na krótszy czas niż normalnie.

Temperatura przechowywania powinna oscylować w okolicach temperatur dodatnich, optymalnie do 20 st C. Warto też zadbać o to, aby bateria elektrycznej deski surfingowej po sezonie mała czyste złącza wyjściowe i wejściowe napięcia. Warto też cyklicznie kontrolować obudowę ogniw pod kątem uszkodzeń mechanicznych. W razie zauważenia niepokojących oznak, kontaktuj się niezwłocznie z producentem i z serwisem Jet Surfing Polska.

 

Podsumowanie

Ostrożne obchodzenie z baterią do efoil i jet board, czyli sercem napędu elektrycznego deski, jest naszą gwarancją, że w kolejnym sezonie będziemy cieszyć się pełną mocą silnika na wodzie. Należy pamiętać, że przez nieodpowiednie traktowanie podczas przechowywania, bateria może nas niemile zaskoczyć. Ponad 1/3 ceny elektrycznej deski surfingowej to koszt baterii dla przykładu dla Waydoo Flyer One Plus.

ładowarka waydoo
ładowarka Waydoo Fast Charger